TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYON ÜYELERİ YİMER’İ ZİYARET ETTİ

 

 Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından 7 Nisan 2016 tarihinde Yabancılar İletişim Merkezine(YİMER) ziyaret gerçekleştirildi. Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcımız Sayın Salih Bıçak  tarafından karşılanan heyette TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Yeneroğlu, Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Sayın Atay Uslu, Ankara Milletvekili Sayın Şenal Sarıhan, Konya Milletvekili Sayın Dr. Leyla Şahin Usta, Osmaniye Milletvekili Sayın Doç. Dr. Ruhi Ersoy, Erzurum Milletvekili Sayın Zehra Taşkesenlioğlu ve Sakarya Milletvekili Sayın Ali İhsan Yavuz yer aldı.

Günde ortalama 3 bin çağrı karşılayan ve ilk aramada çözüm oranı yüzde 97 olan YİMER’de yerinde incelemelerde bulunan heyet deneme amaçlı aradığı Alo 157 Hattında, dil seçiminin ardından çok kısa süre içerisinde yabancı temsilcisine bağlanılmasını takdirle karşıladı. Heyete 20 Ağustos 2015 tarihinde Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça olarak 4 dil ile faaliyete geçen hattın 1 Nisan 2016 tarihiyle Farsça ve Almanca dillerinde de hizmet vermeye başladığı bilgisi verildi.

Ziyarette YİMER, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Geri Kabul Anlaşması ve 4 Nisan 2016 sonrası süreç hakkında yapılan sunumun ardından değerli heyet üyelerinin soruları yanıtlandı.
YİMER’in 20 Ağustos 2015 tarihinden bu yana yasa dışı yollarla Ege Denizi’nden adalara geçmek isterken denizde mahsur kalan 6 bin 180 kişinin kurtarılmasını da sağladığını öğrenen heyet, yapılan işin önemli olduğunu vurgulayarak verilen hizmetten ötürü teşekkürlerini iletti. Ziyaret hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.